Pysäkkitoimintaa paikkakunnilla .

Helsinki: Käpyrinne ry
Käpyrinteen Iloa Arkeen-pysäkit Käpylä ja Kantti tarjoavat monenlaista maksutonta matalankynnyksen toimintaa Käpylän ja Töölön alueen ikäihmisille ja vapaaehtoisille. Monipuoliseen toimintaan sisältyy vertaistoimintaa, erilaisia liikunta- ja kulttuuriryhmiä, tapahtumia ja retkiä. Käpyrinteen palvelutaloon on myös sisustettu kotimuseotilat.
Yhteystiedot: Mervi Leivo, 040 1299 953, mervi.leivo@kapyrinne.fi

Lahti: Lahden Lähimmäispalvelu ry
Ystäväpirtin Iloa Arkeen-pysäkillä ja kaupunginosaryhmissä on monipuolisia tapahtumia ja toimintaa Kiveriön alueen ikäihmisille ja vapaaehtoisille. Pysäkki tarjoaa myös ylisukupolvista toimintaa uuden median tai kulttuurin parissa. Kerran kuussa lähdetään yhdessä Kaivolla tavataan -retkille torin kaivolta.
Yhteystiedot: Projektikoordinaattori Jonna Piipponen-Karkulowski, jonnapkarkulowski@gmail.com,050-431 9937

Salo: Salva ry
Salvan Palvelukeskus Ilolansalossa on runsaasti kaikille avoimia tapahtumia ja tilaisuuksia. Pienestä maksusta voi myös osallistua liikunnallisiin ryhmiin sekä käydä kuntosalilla.    
Yhteystiedot:
Toiminnanjohtaja Anne Juntti, anne.juntti@salva.fi  , 044 7213 350 
Sosiaalipalvelupäällikkö Anu Hirvikorpi, anu.hirvikorpi (@)salva.fi,044 7213 356 

Tampere:
Koivupirtin Säätiö
Koivupirtin Iloa Arkeen-pysäkit Kalevan kulma, Viitoskerho ja Uudenkylän pysäkki ovat osallisuutta edistäviä, yhteisöllisiä tapaamispaikkoja Kalevan alueen ikäihmisille. Pysäkeillä on tarjolla maksuttomia toimintatuokioita, monipuolista ryhmätoimintaa, miesten kerhoja, retkiä ja tapahtumia sekä vapaata oleskelua ja yhdessäoloa ohjaajien ja muiden kävijöiden kanssa.
Yhteystiedot: Hankevastaava Soile Kukkonen, soile.kukkonen(@)koivupirtti.fi, 044 4000 787

Kotipirtti Ry  
Kotipirtin Etsivän vanhustyön -hankkeen ylläpitämä Iloa Arkeen -pysäkki avaa ovensa joka sunnuntai klo 12:00 – 13:30 Tesoman hyvinvointikeskuksen Lysti- salissa Tesomankatu 4 A.
Etsivän vanhustyön -hankkeella on myös paljon muutakin toimintaa, johon ikäihmiset ovat tervetulleita.
Yhteystiedot:
Projektisuunnittelija Laura Selin-Hannola, laura.selin-hannola@kotipirttiry.fi, 044 763 6633
Projektiohjaaja  Kati Mesiranta-Tynkkynen, kati.mesiranta-tynkkynen(@)kotipirttiry.fi, 044 763 6634

Turku: Turun Lähimmäispalveluyhdistys ry 
Turun Lähimmäispalveluyhdistyksen Iloa Arkeen-pysäkki Kotikunnas tarjoaa monipuolista maksutonta matalankynnyksen toimintaa Luolavuoren alueen ikäihmisille ja vapaaehtoisille. Toiminta sisältää mm. taide- ja liikuntaryhmiä, kortteliklubi-tapaamisia sekä erilaisia kerhoja. Liikkuva resurssikeskus jalkautuu Turun kaupunginosiin ja toteuttaa uudenlaista pop up -tyyppistä vapaaehtoistoimintaa ikääntyneiden omien toiveiden mukaisesti.
Yhteystiedot:
Helena Norokallio helena.norokallio@kotikunnas.fi ,044 082 0213
Satu Järvenpää, satu.jarvenpaa(@)kotikunnas.fi, 045 7750 0068

Vantaa: Marjatta-Säätiö 
Vantaan Iloa Arkeen -pysäkki kokoontuu kerran viikossa perjantaisin. Porinapirttiä ohjaa säätiön vapaaehtoinen.
Yhteystiedot: Tiina Mattila, tiina.mattila(@)marjattasaatio.fi, 050 534 4593

Hamina: Kumppanuustalo Hilma   
Kumppanuustalo Hilma on kaikille avoin yhteisöllinen kansalaistoiminnan keskus sekä yhdistysten kokoontumispaikka. Talon toiminnot ja tapahtumat, jotka ovat kaikille avoimia huolimatta jäsenyydestä on merkitty Iloa Arkeen- pysäkki ® merkillä.
Yhteystiedot: Kumppanuuskoordinaattori Minna Mänttäri, minna.manttari@kumppanuustalohilma.fi,040 751 7955